sex shop   sex shop   sex shop   sex shop  
sex shop   sex shop   sex shop  
sex shop

Kılıçdaroğlu Engelli Vatandaşlarla Buluştu

Kılıçdaroğlu, "Geleceği Birlikte Kuruyoruz Engelliler Buluşması" toplantısına katılarak engellileri dinledi.
Bu haber 2015-02-04 16:14:53 eklenmiş ve 771 kez görüntülenmiştir.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, engelli dernekleriyle düzenlediği toplantıda görüş birliği sağlanan, engellilerin sorunlarını içeren 11 konu başlığının seçim bildirgelerinde yer alacağını belirtti.

 

Kılıçdaroğlu, Ankara Raymar Otel’de partisince düzenlenen Geleceği Birlikte Kuruyoruz” toplantıları çerçevesinde engellilerle bir araya geldi. Toplantıyı Konyalı Hediye’ye armağan ettiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Hediye 30 yaşında beyin felci geçirmiş bir kardeşimiz. Babası diyor ki, ‘Hediye bir gün bizden bir şey istedi fakat ne istediğini bir türlü anlatamıyor, 3 ay sonra öğrendik ki Hediye bizden parfüm istiyor. Biz oysa şöyle düşünüyorduk, karnını doyurduk, altını temizledik, bir sorunu yok. Ama o bir kadın ve o parfüm istiyor.’ O nedenle bu toplantıyı Hediye’ye adıyoruz” dedi.

 

Toplantının basın kapalı bölümünde engelli sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini dinleyen Kılıçdaroğlu, ardından yaptığı açıklamada görüş birliğine varılan 11 konu başlığını açıkladı. Kılıçdaroğlu, engellilere yapılan sosyal yardımların bir sömürü aracı olarak kullanılmaması gerektiğini belirterek, “Biz onurlu bireyleriz, onurumuzla oynanmasın. Sosyal yardımları devletin zaten bütçesinden alıyoruz, dolayısıyla bunun istismar konusu edilmesi doğru değildir’ diyorlar” değerlendirmesinde bulundu. Engelli derneklerinin bağışlarla zor ayakta durduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, dernek ya da konfederasyonlara objektif koşullarda bütçeden yardım yapılması talebini dile getirdi.

 

-“KENTİ ENGELLİLER İÇİN DÜZENLEMEYEN BELEDİYEYE AĞIR YAPTIRIM UYGULANSIN”-

 

Engellilerin kentin sosyal yaşamına rahatlıkla katılmaları için belediyeler tarafından gerekli düzenlemelerin yapılması, yapmayanlar için de ağır yaptırımlar uygulanması konusunu da gündeme getiren Kılıçdaroğlu, şunları dedi:

 

“Sosyal yardımları eşit koşullarda almıyoruz’ diyorlar. Bir muhtaçlık aylığı tanımlaması yapılmış. ‘Bu tanımlama bizim onurumuza dokunuyor, buna Engelli Yaşam Aylığı deyin ve biz gelirlerimizle orantılı değil engelli olduğumuz için bu hakka sahip olduğumuz bilelim’ diyorlar. Engelli olarak biz iş yaşamında görev almak, kimseye muhtaç olmadan yaşamak, sigortamız olsun istiyoruz’ diyorlar. Özel sektör ve kamuda boş kadroların hala beklediği söyleniyor, bu kadroların kullanılması lazım ve ‘iş yeri çalışma koşulları da engelliler için uygun hale getirilmesi lazım’ diyor arkadaşlarımız.”

 

-ZİHİNSEL ENGELLİLER İÇİN BAKIM EVİ TALEBİ-

 

Kılıçdaroğlu engellilerin bir başka şikayetinin ise yasalarda sağlanan hakların uygulamada kısıtlı kaldığı yönünde olduğunu dile getirdi. Eğitim konusunun da altını çizen CHP Lideri, “Eğitim kurumlarının güçlendirilmesi gerekiyor, ayrıca kaynaştırma eğitimine de önem verilmesi gerekiyor” dedi.

 

Zihinsel engellilerin ise diğer engellilere göre çok daha ağır sorunları olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Ailelerinin bakımına muhtaçlar. Şu talep bile ne kadar insani, ‘Bizim de cenaze törenlerimiz, düğünlerimiz oluyor, acı ve tatlı günlerimiz. En azından zihinsel engelli çocuklarımızı bırakabileceğimiz yerler olmalı, birkaç saatliğine de olsa oralara bırakabilmeliyiz ve biz de sosyal hayatın bir parçası olarak acı ve tatlı günlerimizi paylaşabilmeliyiz’ diyor, bu konudaki sivil toplum kuruluşları. Bu taleplerin belediyeler tarafından özellikle karşılanması gerekiyor” diye konuştu.

 

-TALEPLER SEÇİM BİLDİRGESİNE GİRECEK-

 

Engellilerin, sağlık ve tedavi hizmetleri ve yardımcı cihazlar dolayısıyla kendilerinden katkı payı alınmaması talebini de dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

 

“Bir başka talep, engelliler de siyasette yer almalı. ‘Gayet güzel konuşuyorsunuz ama biz parlamentoda engelli olarak engellilerin sorunlarını kendimiz dile getirmek istiyoruz’ diyorlar. Son olarak, engellilerin açacağı davalar; ‘biz zaman zaman hak arayışında bulunuyoruz ama mahkeme harçları o kadar pahalı ki davayı açmakta zorlanıyoruz. Engellilerin açacağı davalarda, icra takipleri ve harçlardan muaf olunmalı’ diyorlar. Ben bu ortak görüşleri dile getirdim. Ayrıca konfederasyon ve dernek başkanı arkadaşlarıma şunu açık yüreklilikle de söyleyebilirim, bu 11 konu CHP’nin seçim bildirgesinde yar alacak.”

 

 

Kılıçdaroğlu, açıklamasının ardından engellileri tek tek uğurladı. Toplantıya, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Bekaroğlu, Yakup Akkaya ve Şafak Pavey de katıldı.

ETİKETLER : kemal kılıçdaroğlu şafak pavey raymar engelli zihinsel engelli ankara istanbul izmir misafir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ENGELLİ HABERLERİ haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
ENGELSİZ WEB TV

 

 

sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop